אתגרים בחזרה לשגרה- יש למי לפנות!
בימים אלה, כאשר מספר הנדבקים הולך ופוחת והנחיות הסגר מוסרות בהדרגה, אנחנו מתחילים לחזור לשגרה ולהתמודדות עם החיים. למרות שתקופת הקורונה הייתה לא פשוטה והציבה בפנינו אתגרים רבים, אין זה אומר שהחזרה ממנה תהיה קלה. אפילו להיפך.
תקופת הקורונה, למרותה מורכבותה, אפשרה לנו לצאת מהשגרה ולקחת מעין הפסקה מהתמודדויות היום יום הרגילות. נדרשנו לעמוד בפחות יעדים ומשימות, פעלנו פחות בזירה החברתית ויכולנו לשמור על ילדינו קרוב אלינו, פחות חשופים לקשיים ולהתמודדויות הקיימות בחוץ. בנוסף תקופת הקורונה חשפה אותנו לחששות סביב חולי, הדבקות ואפילו פחד מהמוות וזה לא קל לעבור ממצב של חששות מוגברים לשגרה רגילה ופשוט לשים את החששות הללו מאחורינו. הנחו אותנו לשמור מרחק, להיזהר, להתבודד… איך מתרגלים בחזרה להתחבר וליצור קרבה אנושית וחברתית אשר כל כך חיונית לילדינו?

חשוב לתת לעצמכם זמן להסתגל מחדש לחיים שאחרי הקורונה. טבעי שבתקופה הזו יהיו עדיין דאגות וחששות, טבעי שגם אתם וגם ילדיכם תצטרכו זמן מה כדי להסתגל מחדש למסגרות ולשגרת היום יום, טבעי שחלקכם תרגישו צורך לעשות שינויים מסוימים בחייכם. למרות שהורים רבים ציפו לחזרת הילדים למסגרות, חלקכם עדיין חוששים לשלוח אותם בחזרה לגנים ולבתי הספר ורק כעבור תקופה מסוימת תחזרו להרגיש בנוח לעשות זאת. במשך כחודשיים הילדים היו קרובים אליכם ובהשגחתכם המלאה, וכעת אתם מתבקשים להרפות ולשחרר אותם שוב, זה לא תמיד פשוט. גם שגרת החיים, הבית, סדר היום, הגבולות והיחסים השתנו והתגמשו, ולא תמיד קל לייצר אותם מחדש.
נוסיף לכל אלו את האתגרים הייחודיים העומדים בפני ילדים עם לקות ראייה או עיוורון עם חזרתם למסגרות: הדרישה להימנע ממגע, הקושי לזהות מי עוטה מסכה ומה המרחק מהאנשים בסביבה, המעבר מסביבת הבית הבטוחה והמוכרת לגן או בית ספר גדול והומה, לעיתים אף עם שינויים בסביבה המרחבית המוכרת לילד. בנוסף בנוכחות המסכה על הפנים מתקבל גם פחות מידע שמיעתי וויזואלי, שכה נחוץ לילדינו. כאשר הסביבה מפוחדת ושומרת מרחק, יכול לעלות גם קושי לפנות ולבקש עזרה.
הקו הפתוח לתמיכה והתייעצות של "אופק לילדינו" עומד לרשותכם ויוכל לתת לכם מקום לעבד בו יחד את כל השינויים המהירים שהתרחשו בחיינו בתקופה האחרונה. לחשוב יחד על ההסתגלות המחודשת לחיים שאחרי תקופת הקורונה. השיחות בקו הן באווירה פתוחה מקבלת ובגובה העיניים. מוזמנים בשמחה להתקשר ולתאם זמן לשיחה.
גנית שקד, עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית, בעצמי עם לקות ראייה: 054-6574117
* השיחות בקו ללא עלות

גנית שקד