חשיבות המוזיקה לילד עם לקות ראייה

מוסיקה מהווה גורם משמעותי עבור בני האדם משחר הימים, בהיותה כלי מגוון ועשיר בעולמנו התרבותי שמשמש גורם מקדם עבור ילדים ומבוגרים בכל רחבי העולם.

עבור ילד עם עיוורון או לקות ראייה המוסיקה היא אמצעי מיוחד וחשוב, המסייע להעמיק ולהרחיב את כישורי הילד ובכך לקדם את התפתחותו. המוסיקה תורמת להתפתחות החושית, רגשית וחברתית של הילד ומשפיעה על גורמים רבים בתהליכי הלמידה ובחוויות היומיום שלו.

התפתחות חושית– שיטות שונות ללימוד מוסיקה מפתחות את חוש השמיעה וחוש המישוש, חושים המסייעים לילד לפצות על העדר חוש הראייה. בהתאם לשיטת הלימוד הנבחרת, הילד לומד ומפתח את יכולות ההקשבה. לילדים עם עיוורון קיימת התנסות בקריאת תווי ברייל בנוסף ליכולות מוטוריות המועצמות דרך ניגון בכלי נגינה שונים החל מגיל צעיר. המוסיקה עוזרת לטפח הבנה מופשטת וזיכרון מילולי מפותח. שינון ואימונים שוטפים מכשירים את הילד לתהליכי למידה נוספים בחייו. לדוגמא, ניתן לשנן מסלול הליכה ולזכרו בעל פה כפי שלומדים יצירה מוסיקלית.

התפתחות רגשית– המוסיקה מאפשרת לילד לבטא קשת רחבה של רגשות, כגון שמחה, עצב וכעס. ההתמדה, המאמץ וההשקעה המתמשכת בתהליך הלמידה, מדגימים לילד את יכולות הלמידה וההתקדמות האישית שלו ומהווים בסיס להבנה שבאמצעות התמדה והשקעה רק השמיים הם הגבול. הילד עובר חוויות שונות של התמודדות עם הצלחה וכישלון, קושי ותסכול, שיעזרו לו להתמודד טוב יותר עם חוויות דומות בחיים היומיומיים. התהליך מחזק את הדימוי העצמי ואת הביטחון של הילד.

התפתחות חברתית– מוסיקה מאפשרת לילד לפתח כלים חברתיים המסייעים לו להשתלב בחברה באופן שווה. נגינה עם מוסיקאים שותפים מעודדת אינטראקציה חברתית ועבודת צוות. המוסיקה מהווה שפה משותפת שמאפשרת לילד להתבטא, להתחרות באופן שווה, להופיע, להתמקצע ולהתפרנס.