העשרה מוזיקלית בגיל הרך

ד"ר מיכל חפר, מרצה לחינוך מוזיקלי באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים, עוסקת בחקר התחום התפיסתי של מוזיקה בגיל הרך ופיתוח מיומנויות מוזיקליות בתינוקות. לדבריה רכישת מיומנויות מוזיקליות והעשרה בתחום זה בגיל הרך, מפתחות אצל הפעוט את יכולות השירה, הקצב, התנועה, האלתור המוזיקלי וכן תורמות להתפתחותו התפיסתית והרגשית בעתיד. היא פיתחה שיטה ותוכנית לימודית חדשה, קטן-טון שמה (המתבססת על מחקריו של דר' אדווין גורדון מארה"ב), אותה היא מעבירה בסדנאות להורים ותינוקות ברחבי הארץ.

במפגשים עוברים ההורים יחד עם תינוקם חוויה מוזיקלית קולית, כלית ותנועתית, תוך דגש על עולם מוזיקלי, התואם את התפתחותו השפתית והמוטורית של התינוק. בשלבים הראשונים נחשפים הפעוטות לשירים ודקלומים עם הברות ומילים המוכרות לילדים,  כמו: בה, פה (בקמץ) , וקולות וצלילים שהילדים עצמם מפיקים.

"הבוגרים נוטלים חלק פעיל ברכישת השפה של תינוקם. הם מחקים כל צליל, קול או תנועה שהילד הפיק, במטרה לסייע לו לפתח בטחון ולעודד אותו לחזור שוב על תגובותיו. בדרך זו, יוצר הילד שיחה עם המבוגר ומתקשר עמו דרך שפת המוזיקה", מסבירה חפר.

תקשורת זו חשובה במיוחד לפעוטות עם לקויות ראייה שונות. למעשה הפעוט יוצר ערוץ תקשורת חדש שאינו תלוי במוגבלותו ואף יכול לפתח מיומנות שמיעתית מוזיקלית גבוהה יותר מהרגיל. בשנים הראשונות לחיים יכולת הלמידה שלנו מאוד מהירה, וככל שהגירויים סביבנו יהיו רבים יותר, כך נגדיל ונרחיב את יכולתנו ללמוד ולהתפתח. אנו יוצרים בשנים אלה "חלון הזדמנויות". באמצעות מפגש עם העולם המוזיקלי ודרך אינטראקציה עם מבוגר (אם, אב, אח, אחות) אנו תורמים להתפתחות השפה, להתפתחות המוטורית ולהתפתחות התקשורת עם הסביבה (משפחה, ילדים וכו').

מספר טיפים לפיתוח תקשורת מוזיקלית עם פעוט עם לקות ראייה:

  1. שירו שיר שאהוב עליכם (לאו דווקא שיר ילדים), והחזיקו את ילדכם בזרועותיכם והתנועעו בקצב התואם את מאפייני המוזיקה (קופצנית, מרגיעה).
  2. שלבו תנועות עיסוי ומגע על כל חלקי גוף התינוק תוך כדי שירה.
  3. השמיעו לפעוט מוזיקה אשר אהובה עליכם ונועו איתו בחדר על פי מאפייני המוזיקה. השתדלו לשנות כיווני תנועה (קדימה, אחורה, סיבוב).
  4. נגנו בכלי הקשה זעירים כגון: פעמון, שייקרים קטנים, תוך כדי שירה או האזנה למוזיקה. נגנו במקומות שונים בחדר (מימין לפעוט, משמאל, מעלה, מטה) כדי לפתח את רגישותו למקור הצליל.
  5. השתדלו תמיד לשיר ללא לווי מוקלט. קולכם מעביר מסר רגשי של חום ואהבה החשוב ביותר להתפתחותו התקינה של הפעוט.
  6. השתמשו באביזרים שונים למגע תוך כדי האזנה למוזיקה (נוצה, מטפחת, כדור-קיפוד וכו').

לשאלות ופרטים ניתן לפנות לאתר קטן-טון: www.ktantone.com

כמו כן ניתן לרכוש באתר את 3 התקליטורים שפותחו במיוחד לתכנית זו: בה-בה בשיר, בה-בה באהבה, בה-בה בעולם. התקליטורים מלווים בהסברים והצעות לפעילות מוזיקלית עם הפעוט.