הרחבת האופק – גיליון 45- אוקטובר 2015

גיליון 45 הרחבת האופק

בפתח הגיליון

משפחות יקרות,

אנו שמחות לשלוח אליכם גיליון נוסף של עלון "הרחבת האופק".

מעתה, נוציא את הגיליון המודפס פעמיים בכל שנה, וגיליונות נוספים יהיו אלקטרוניים וישלחו אליכם בדוא"ל.

זו הזדמנות לשלוח אלינו כתובות דוא"ל עדכניות שלכם ההורים, וכן של הילדים, כך שתהיו מעודכנים בפעילויותינו.

הגיליון בסימן סיכום שנת פעילות ענפה ופתיחת שנה חדשה, ובו תוכלו להתעדכן בפרטי הקשר של המדריכים המחוזיים במשרד החינוך ולקרוא על תוכניות לשנה הקרובה. אנו שמחים להביא את סיפורם של גבריאל ועדן, שני צעירים שהשתלבו לראשונה בתוכנית העבודה בקיץ שלנו.

הטכנולוגיה המסייעת הפכה לחלק כה משמעותי בחיינו; תוכלו לקרוא על חוויית השימוש בסמארטפון מאת נילי זיידל וכמובן ליהנות מתמונות מהשנה החולפת וממגוון כתבות שונות.

אנו מזמינות אתכם לשלוח חומרים לגיליונות הבאים.

קריאה מהנה,

גילה, אושרית, דלית, יעל ואפרת

ברכות והודעות

אנו משתתפים בצערה העמוק של רותי יהב דגן,

מנחת הקבוצות של העמותה ומפעילת הקו הפתוח,

על מותו בטרם עת של בנה היקר אבישי ז"ל.

משפחות רבות בעמותה קשרו קשרים משמעותיים עם רותי במהלך השנים, והבשורה הקשה הכתה בכולנו.

כולנו מחבקים את רותי היקרה ומקווים שנוכל לסייע לה בשעה קשה זו.

 

תודה גדולה לכל שותפינו לעשייה ולתורמים המסורים:

Jewish Child's Day

Sobell Foundation

קבוצת מבנה- חכ"ל בניה ופיקוח בע"מ

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ

צ'ק פוינט

רשתות קבוצת פישמן

בנק דיסקונט

הראל פיננסים וביטוח בע"מ

ברק פולימרים

ז'רנטיק בינלאומי ישראל בע"מ

ליטל כ"א וסיעוד

ריינד אופטומטריסטים – קריית אונו

קרן ראות ורעות

קרן יוסף וקריסטינה קסירר

קרן פרץ נפתלי

 

אנו מודים מקרב לב ל"בית חינוך עיוורים"

על התמיכה המתמשכת בפעילות העמותה, הנעשית ממשרדנו במתחם "בית חינוך עיוורים".

אוקטובר 2015

אנו שמחים לבשר על הצטרפותנו ל"עיגול לטובה"!

זוהי תרומה קבועה ומשמעותית לפעילותנו!

כל אחד יכול להצטרף בפעולה פשוטה:

  1. דרך אתר "עיגול לטובה" בדף העמותה שלנו.
  2. בפנייה טלפונית למשרדנו- 02-6599553 או בדוא"ל למשרדנו ofek@ofekl.org.il

איך זה עובד?

מדי חודש "יעוגלו" כלפי מעלה עסקאות המתבצעות בכרטיס האשראי שלכם. לדוגמא, עסקה של 29.90 ש"ח תעוגל ל-30 ש"ח וההפרש של 10 אג' יועבר ל"אופק לילדינו". התרומה החודשית הממוצעת של מי ש"מעגל" עומדת על כ-4 ש"ח.

הסכומים הקטנים מצטברים לסכומים משמעותיים המאפשרים לנו לקיים את התוכניות והפעילויות הרבות לטובת ילדינו.

נשמח אם תפיצו ותצרפו בני משפחה, חברים ומכרים!

רשימת המדריכים המחוזיים לתלמידים עם לקות ראייה

המחוז מדריך מחוזי מתי"א מתמחה הישובים

מקבלי השירות

טלפון מתי"א דוא"ל
דרום דרומי יהודי רויטל בר שי-

מרכז חינוכי טיפולי

באר שבע אילת, באר שבע, דימונה, ערד, נתיבות, צפון הנגב 08-6474661 lisbon401@walla.com
דרום דרומי יהודי נאווה ניב – מנהלת מרכז חינוכי טיפולי באר שבע niv.nava@gmail.com
דרום דרומי

לא יהודי

מוניר אבו עג'ג' חורה אבו בסמה, חורה, רהט 08-9917144 moneer73@walla.com
דרום צפוני מוניק אליהב אשדוד אשדוד, אשקלון, צפון הנגב, קריית גת 08-8668863

מוניק נייד:

054-6230833

moon32424@gmail.com
ירושלים ברטה בר גיל ירושלים ירושלים, יחדיו, איתן,

מעלה והר

02-5391912 bbargil4@gmail.com
מזרח ירושלים פאידה עליאן מזרח ירושלים מזרח העיר ירושלים 02-6274344 a7mad-1969@hotmail.com
מרכז דרומי אינה סולומון יבנה יבנה, ראשל"צ, רחובות, רמלה במעל"ה (לוד), במעגן 08-9431763 innasolomon61@gmail.com
מרכז צפוני ראדה סארחן כפר סבא דרום השרון, חפר השרון, טייבה, טירה, מיתר (יהוד), כפר סבא, קרני שומרון,

ראש העין, רעננה

09-7646587 nice_gada@hotmail.com
תל אביב תותי אופטובסקי חולון תל אביב, חולון, בני ברק, בת ים, נתניה, פתח תקווה, גבעתיים, הרצליה, רמת גן 03-5566156

תותי נייד:

054-7772585

tutiop@gmail.com
חיפה יהודי ציפי קליין חיפה זבולון, אשר, חדרה,

חיפה, כרמל

04-8356948 kleintzipi@gmail.com
חיפה

לא יהודי

רג'אא מסאלחה אום אל פאחם אום אל פאחם, שלהבת, חיפה,

כרמל וחוף

04-6110407 rajaam@walla.com
צפון יהודי סיגל מרגלית צפת העמקים, כרמיאל, טבריה, מגידו, מעלות, נהריה, נצרת עילית, עכו, עמק הירדן, צפת, עפולה, קריית שמונה 04-6923339 sigalm8@gmail.com
צפון

לא יהודי

עאמר דכוור צפת בועיינה נוג'יאת, הגליל,

כפר כנא, כרמיאל, מג'אר, מגידו, נצרת, סכנין, עכו, שפרעם

04-6923339 dakwar_a@yahoo.com

בזכות ולא בחסד

ברכת משרד החינוך לרגל פתיחת שנת הלימודים

מטרות משרד החינוך, יעדיו ועקרונותיו הפדגוגיים והחברתיים מבנים ויוצרים ראיה כוללת הרואה ומקדמת כל תלמיד בהתאם לצרכיו, כישוריו ופעולותיו.

סוגיית שילוב "האחר" בחברה הוא אחד הנושאים החברתיים החשובים בעולם ככלל ובמערכת החינוך בפרט

על כן, נבנית, מתחדשת ומתעדכנת כל העת קהילת הידע בתהליך שילוב תלמידינו במערכת ובחברה.

הטמעת תפיסת הפרט באוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים, משמעה מיצוי היכולת בתחום הרגשי, החברתי הלימודי והקוגניטיבי, קידום הישגיו למיצוי ומצוינות, תוך מתן מערכת תמיכה מקצועית ללמידה אתגרית, משמעותית וחווייתית, כל זאת בשילוב, בשיתוף וקיום דיאלוג מכבד בכל הקהילות התומכות.

משרד החינוך שם דגש לנהלים והנחיות בנושא התאמות והנגשות לתלמידים עם לקות בראייה במטרה לאפשר וליישם מחויבות למתן הזדמנות שווה ללמידה ולשילוב מיטבי בכל המערכות כגון: הנגשת חומרי לימוד, הנגשת הסביבה החינוכית לימודית ועוד.

בפרוס שנת הלימודים החדשה שלוחה ברכתי וברכת המדריכים הארציים לתלמידינו להגשמת תחושת השייכות והמוגנות החברתית, למיצוי ומצוינות בתחומי החינוך המכוונים ליכולותיהם וצרכיהם.

ברכתנו שלוחה לכם ההורים המהווים נדבך נוסף ומשאב אנושי בלתי נלאה ובלתי נדלה.

ברכתנו שלוחה לכל הגורמים המסייעים רבות לתלמידינו: עמותת אופק לילדינו, המרכז לעיוור, הספרייה לעיוורים והשירות לעיוור שבמשרד הרווחה.

ואחרונים חביבים הצוותים העומדים באתגר היומיומי המאמינים ומטמיעים תוכניות מגוונות בלמידה והקשובים ומכבדים כל תלמיד באשר הוא.

לכולם כולם שנת לימודים פורייה, מרחיבה דעת, מאתגרת, מאפשרת ובעיקר משתפת ומאגדת את כולנו למטרה המשותפת.

שולמית כהן

מפקחת ארצית – לקויות חושים, אגף חינוך מיוחד

 

במהלך חופשת הקיץ התבשרנו על-ידי משרד החינוך כי יישום חוק שוויון לאנשים עם מוגבלויות יחל כבר בתחילת תשע"ו, וזאת למרות שתקנות ההנגשה הפרטניות במערכת החינוך עדיין לא אושרו בכנסת. אישורן של התקנות היה מוקד לעבודה נרחבת וממושכת מול הכנסת, משרדי החינוך והאוצר, וכן נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים. ארגון "בזכות" אף עתר לבג"ץ בנושא. חששנו הגדול היה שאי אישורן של התקנות יעכב את הקצאת המשאבים להנגשות עבור ילדים עם עיוורון או לקות ראייה. אולם, משרד החינוך השכיל לקבל את התקציב הראשון מהאוצר כבר בחופשת הקיץ, ונערך להנגשות הרבות כולל ליווי ילדים בטיולים ובפעילויות מחוץ לביה"ס וכן הצטיידות בעזרים טכנולוגיים.

כאמור, הישג זה הינו תוצאה של עבודה מאומצת ורבת שנים של הפעילים בעמותה וכן של ארגון "בזכות" שפעל לקידום החוק וליווה אותנו לכל אורך המאבקים המשפטיים וקידום המדיניות. יחד עם זאת, אנו ממשיכים בעבודת המעקב אחר יישום החוק ואישורן של התקנות – דבר שימסד את ההסדרים ואת הקצאת תקציב הולם לצרכי הילדים לשילוב ותמיכה מדי שנה.

ההצגה חייבת להימשך

משקפות, טלסקופים ואמצעי הגדלה נוספים יחולקו חינם לצופים עם לקות ראייה במגוון תיאטראות והיכלי תרבות ברחבי הארץ.

לקראת תחילת עונת המנויים בתיאטראות ובהיכלי התרבות השונים, יוצא לדרך פרויקט משותף של המוסד לביטוח לאומי, משרד הרווחה והמרכז לעיוור בישראל. צופים בעלי לקות ראייה יוכלו עתה ליהנות ממופעים, הצגות וקונצרטים נגישים, ולשפר את חווית הצפייה.

כיצד משאילים את עזרי הראייה?

כל שעליכם לעשות הוא להגיע לעמדת ההשאלה באחד התיאטראות או היכלי התרבות המשתתפים במיזם, להפקיד תעודה מזהה ולקבל את אחד מעזרי הראייה שנראים לכם מתאימים ביותר. בתום השימוש, תשיבו את עזר הראייה לעמדת ההשאלה ותקבלו את תעודתכם בחזרה. אין צורך ברישום מוקדם לקבלת השירות, עזרי הראייה יושאלו על בסיס כל הקודם זוכה. בנוסף, צופים הנושאים תעודת עיוור/לקוי ראייה, יוכלו לבקש מקום בקדמת האולם, על בסיס מקום פנוי.

רשימת מוסדות התרבות המשתתפים במיזם:

תיאטרון הקאמרי 03-6061900, תיאטרון הבימה 03-5266666, תיאטרון ירושלים 02-5605755, תיאטרון חיפה 04-8600500, המשכן לאומניות הבמה באר שבע 08-6266408, היכל התרבות תל אביב 03-5430777, היכל התרבות נתניה 09-8308800, היכל התרבות ברקוביץ נצרת עלית 04-6467468, קריית התרבות נס ציונה 08-9304020, היכל "אדית" קריית גת 08-6620862/3.

צפייה מהנה!

הסמארטפון שלי ואני

מאת: נילי זיידל

אז הציעו לי לעבור לסמארטפון… האמת שהפצירו בי בלא רחם לעבור מהטרנטה שלי לסמארטפון. אבל הטרנטה הייתה בטיחותית, עם כפתורים אמיתיים וסיכוי לאפס טעויות בהקלדה עיוורת. נכון, הטרנטה לא התנסתה איתי בגלישה באינטרנט, אבל הקול המלחיץ והמעצבן של אהרון, מנוע הדיבור שלה, הפך כבר לשגרתי ומנחם. אז לא רציתי להחליף את המנוע של הטרנטה וגם לא את ההילוכים ולא את הטרנטה הנהדרת שהכילה בתוכה חצי חיים או חיים שלמים.

רק כשקראו לי קטעים נבחרים מהווי הוואטסאפ המשפחתי, רק אז הרגשתי כמו מי שנפרדה ונותקה בעל כורחה ממשפחתה האוהבת ועוד מעט תשאל כמו פיטר פן "מה זה אימא?". חשתי אשמה על שנשארתי בצד ומאחור וחשבתי שעדיף להיפרד מהטרנטה ולא להפוך לילד אבוד ועיוור בארץ "כנראה שלעולם לא".

אבל בדיוק כשהשתכנעתי בטורבו של המנוע החדש, כרמית, ובדיוק כשפנטזתי על היכולת לעוף כמו פיטר פן באמצעות אפליקציה פשוטה, דווקא אז מכשיר האייפון 6 ש"שידכו" לי אזל במלאי מרוב הביקוש. בנוסף לכך ואם זה לא מספיק, הטרנטה האהובה שלי התקלקלה ולא הצלחתי יותר למלא בה דלק. אם קודם לכן נתקפתי געגועים לקשר משפחתי, עכשיו חששתי לאבד את הקשר עם כדור הארץ כולו ותהיתי מה יעלה בגורל רשימת אנשי הקשר שלא השכלתי לגבות.

בין התקווה והייאוש, עוד לפני שהספקתי לזמר כמו וונדי: "הלילה הוא חייב להגיע, הוא חייב לבוא…" מכשיר חלומותיי המיוחל הגיע ובו רשימת אנשי הקשר. בן רגע התלהטתי ביצר הטכנולוגי האופייני לי, ושמחתי שהוא התגלה בי שוב באיתנו. קיבלתי הדרכה, תרגלתי ושמרתי מכל משמר על ה"בייבי" היפה שלי המצופה זכוכית והדובר בקולה של כרמית. השד באמת לא היה נורא כל כך והמסך הדינמי עם הכפתורים הווירטואליים קסם לי עכשיו והתגלה כהמצאה מרתקת ונוחה ביותר בגמישותה ובידידותיותה למשתמש. התחלתי לדמיין את מסך המגע כמו פלסטלינה או חומר נעים אחר שאוכל לעבוד איתו וליצור בו כל מה שבא לי. עכשיו דמיינתי איך אני מגיעה בקלות לכל מקום רצוי באפליקציה ומבצעת במהירות ובתבונה פעולות שונות במכשיר החכם. הצלחתי, למשל, לשוחח בטלפון; לשלוח לעצמי בדוא"ל פתקים וכך להימנע מסחיבת המחשב הנייד, ואפילו לקרוא מסרון בערבית באמצעות מנוע הדיבור העובר בגמישות בין שפות. נהניתי להפוך את מנוע הדיבור למסך הבלעדי שלי ולחסוך אנרגיית סוללה בהשוואה למי שמשתמש במסך המואר.

גילוי הנגישות והיתרונות חיזק אותי וגרם לי לפנטז על אפליקציות שיוכלו לשפר לי את איכות החיים, כמו "TELL MONEY" לזיהוי שטרות כסף, או "GET TAXI" להזמנת מונית בטוחה ואולי זולה יותר…

אלא שאז הגיע הוואטסאפ!!

זו הייתה ארוחה משפחתית מצומצמת של יום שישי בערב. אחי, שהיה מרוצה מכך שהתחברתי לאפליקציה הפופולארית, החל לשלוח לי בלי הרף הודעות עם תמונות אימוג'י. מנועי הדיבור שהשתמשתי בהם בהחלט בידרו את בני הבית לא פעם, אבל זה היה כאין וכאפס לעומת האווירה באותו ערב תמים.

כרמית השכילה לתאר את תמונות האימוג'י ולא רק לי. הדבר עורר פרצי צחוק קבוצתיים פרועים: מההגייה המשובשת, כמו למשל בתיאור "ק' שמכסה את עיניו" במקום "קוף שמכסה את עיניו", מהתיאור המפורט "קציצת דג בעיצוב סיבובי" ומתיאורים עם מלים בלתי צפויות כמו "ערימת קקי מחייכת".

עד מהרה ובלי להרגיש מצאתי את עצמי לא רק בעניינים, אלא במרכז העניינים. נדמה שיצרתי קשר יציב עם כדור הארץ והרגשתי שייכת לחברה הסובבת, ומשולבת בה יותר מאי פעם. אבל בשבת בבוקר פרץ הודעות בלתי נדלה הותיר אותי חסרת אונים. קצב החיים המהיר הציף והשתלט עלי פתאום בגיל 32 וה"נשק" היחיד שלי, כרמית, לא בדיוק עזר לי. ההקלדה האטית והעיוורת, תרתי משמע, על המסך החלקלק לא סייעה לי להשיג את החיים במרדף ובקושי הצלחתי לכתוב את המילה "עגבנייה" בתשובה לשאלות "מה את אוכלת?", "מה אכלת אתמול?" ו"מה יותר בריא לכלבת נחייה?" שנשלחו בו זמנית. טוב שמצאתי את כפתור ההקלטה הקולית…

לאחר שהצלחתי להוריד תמונות ולהפעיל סרטונים, נאלצתי שוב להבין שאני עדיין מוגבלת בנושא הצפייה בסרטים. גם אם אשמע תיאורים מפורטים ומשכנעים, זה לא יגרום לי לחוות אותה חוויה שחווים ההורים והאחים שלי. הבנתי ששוב אני מתקרבת ל"כנראה שלעולם לא", והפעם, גם על פי הווייז הדמיוני שלי.

הוואטסאפ כבר קצת מיצה את עצמו בעיניי והפך לבזבוז זמן, לצלילים ולהודעות מטרידים, והחלטתי לבסוף להתנתק. הבטחתי לעצמי לחזור לקשר עם כדור הארץ כשיהיה לי יותר זמן. וכך למרות הידיעה שהפעם זה בכוונה, שוב מצאתי את עצמי מנותקת מהאפליקציה ומקצב החיים המהיר והמעצבן. אולי יום אחד אחזור מארץ "כנראה שלעולם לא" ואהפוך מילד אבוד ועיוור לפיטר פן…

אז זהו שלא התמסמרתי לסמארטפון המסמרטט, לאייפון המעייף ולהצפות בוואטסאפ. מסתבר שגם אמצעי הנגשה שעוזרים לגשת ולהתחבר לא תמיד מונעים מקרי התנתקות. אז עד להודעת וואטסאפ חדשה, אני עוצמת עיניים ומבקשת שתעירו אותי כשיבוא המשיח…

לילה טוב!

תרבות ופנאי

תמונות מהחיים

מאת: לילי גולדווין

שמי לילי גולדווין, סבתא גאה בת 63 עם RP, גרה ביקנעם, פעילה באגודה למען העיוור-חיפה בפרויקט ״נשים בקפה״, שותפה למיזמים של נגישות ישראל בהסברה.

לאחרונה התחלתי לעסוק בתחום האימון האישי (coaching), בדגש על אימון לאנשים עם לקויות ראייה.

עם תחילת העיסוק באימון, התחלתי לכתוב את "מציאות חיי", תמונות מחיי היום יום שלי. שמחה לשתף אתכם בשתיים מהתמונות שלי.

מראה מראה, אמרי נא לי, היש יפה ממני? מי מאתנו לא אוהבת לקנות בגדים?

בשנים האחרונות, חוויית קניית הבגדים שלי השתנתה. בעבר, הייתי נכנסת לחנות, עוברת ומדפדפת על הקולבים, בוחרת את המוצא חן בעיניי בערמה מכובדת מחדר ההלבשה, מעיפה את מה שלא מתאים, ואז פוסעת החוצה לעבר המראה הגדולה (שתמיד, משום מה, מחמיאה). סוקרת את עצמי במלוא הדרי מלמעלה עד למטה, עושה סיבוב ומחליטה, מבלי להקשיב לחוות הדעת של המוכרת – ״אוי, את נראית מהמם! המכנס ממש נתפר למענך, זה מושלם, אני במקומך הייתי לוקחת עוד זוג.״ ועוד ועוד סופרלטיבים שרק עודדו אותי לקנות פחות!

היום, עם הראייה הערפילית והמצומצמת שלי, חוויית הקנייה השתנתה.

יחד עם המלווה, בדרך כלל בעלי או חברה טובה, בוחרים את הגרדרובה בדרך שונה. המוכרת, אם היא מבינה בנושא הנגשת בגדים, מתארת את המוצר, והמדידה נעשית כאשר לחוש המישוש תפקיד נכבד בבחירה. איך הבגד מרגיש לי: נעים או מעצבן? מה הצבעים שלו? ואז, אני מיד חושבת למה זה יתאים???? והמראה …. היא עיניו המנוסות של המלווה. המראה האמיתית הפכה ללא רלוונטית.

יש תמיד שבילים שונים בחיינו.

״בפעם הראשונה״

הבוקר, כשפקחתי את עיניי, חיפשתי את צוות ההפקה של ערוץ 10!? האם זה היה חלום, לא, זה היה אמיתי!

אתמול בשעה 5 בבוקר, עם הזריחה, אוריה נכדי הבכור ואני ריחפנו בכדור פורח מעל שמי העמק.

הכול התחיל לפני כחודשיים, כאשר עניתי למייל של ערוץ 10-דוקו, שבו "מחפשים מועמדים בעלי מגבלה המעוניינים להגשים חלום". מכירים אותי? אוהבת אתגרים!

מרגע זה, הכול התגלגל לחוויה קסומה. אוריה ואני שטים בכדור פורח מלווים בצלמים של ערוץ 10. הצילומים החלו יום לפני, ואנו פשוט "חיינו בסרט״, כל תנועה מתועדת.

תפקידו של אוריה להנגיש לי את המראות מהכדור. חברים יקרים, בלי להרגיש, צמח לנו שחקן מבטן ומלידה שמילא את תפקידו בצורה מושלמת. הביחד שלנו היה מרגש ושנינו ריחפו ל-24 שעות, לא רק ברחיפה בכדור אלא בעולם הסרטים.


סדרת מפגשים חדשה להורים

איך לבחור סמארטפון לילד? מה ההבדל בין אנדרואיד ל-ios? אילו תוכנות הקראה והגדלה קיימות היום בשוק? באילו עזרים כדאי להשתמש לניידות והתמצאות?

מהו אבחון פסיכו-דידקטי ומתי כדאי לערוך אותו?

אם גם אתם שואלים את עצמכם שאלות אלו,

אנו מזמינים אתכם להשתתף במפגשי ההדרכה להורים!

בשנה הקרובה נקיים סדרת מפגשי הדרכה להורים בתחומים מגוונים.

מטרת המפגשים היא לתת כלים והדרכה בסוגיות יומיומיות הקשורות בגידול ילד עם לקות ראייה.

תוכנית המפגשים המלאה תתפרסם בקרוב באתר האינטנרט ובעמוד הפייסבוק שלנו.

אנו ממליצים לעקוב ולהירשם.

נשמח לשמוע מכם רעיונות לתכנים שמעניינים אתכם!

*המפגשים בהנחיית אנשי מקצוע מ"מגדל אור יעדים לצפון" ומהמרכז לשיקום ראייה ירודה תל אביב ובשיתופם.

קשר משפחתי

All Children have Different Eyes הוא ספר ילדים המביא את סיפורם של מספר ילדים עם לקויות ראייה שונות, ומתאר את התמודדותם במרחב ובחברת בני גילם בבית-הספר, בבית ובשעות הפנאי.

בסוף הספר יש הסבר קצר על לקויות הראייה ומחלות העיניים השונות שיש לילדים המופיעים בספר, וכן הצעות לפעילויות שונות שיכולות לשמש הורים, מורים ואנשי טיפול, ובמיוחד בהקשרים הבאים:

  • התמודדות עם בריונות והצקות
  • הסבר על אופן הראייה ותפיסת המרחב של הילדים
  • רכישת חברים וטיפוח יחסי חברות
  • תחושת ביטחון וחיזוקה

אידי גלזר, סופרת עם לקות ראייה, בשיתוף עם ד"ר מריה בורגיו, פסיכולוגית מומחית, מצליחות לעסוק בצורה בלתי-אמצעית בסוגיות מעולמם של הילדים.

אנו נמצאים בשלבים מתקדמים של הפקת הספר בעברית להפצה בקרב משפחות וכן בקרב אנשי מקצוע והוראה.

למעוניינים, אנא עקבו אחר פרסומי העמותה.

להתבגר ולהתגבר

שלוש ארבע לעבודה! – חוויות מתוכנית עבודה בַּאופק 2015

השנה ציינו את השנה ה-14 לתוכנית "עבודה בַּאופק" – עבודה בקיץ לבני נוער עם לקות ראייה ועיוורון. במסגרת התוכנית השתתפו הנערים והנערות בשני ימי הכשרה, שמטרתם להכין אותם לעולם העבודה. לאחר מכן השתלבו במגוון מקומות עבודה ברחבי הארץ, תוך התאמה ליכולותיהם, כישוריהם ותחומי העניין שלהם.

בתום חופשת הקיץ קיימנו אירוע סיום שבו לקחו חלק משתתפי התוכנית, הוריהם, המעסיקים והשותפים.

זו הזדמנות להכיר שניים מבין העובדים החרוצים שהשתתפו השנה בתוכנית.

גבריאל חדד

שמי גבריאל חדד, אני גר באשדוד ועליתי לאחרונה לכיתה י'. אני לומד בפנימיית "מכון לב" בירושלים ועושה תואר ראשון במחשבים. בזמני החופשי אני אוהב לקרוא ולגלוש באינטרנט. החיים בפנימייה לא קלים, אבל אפשר לעבור את זה אם רוצים מספיק.

כחודשיים לפני תחילת החופש הגדול פנו אלי מעמותת "אופק לילדינו" והציעו לי להשתתף בתוכנית "עבודה בַּאופק". הסכמתי מיד מכיוון שתמיד רציתי לעבוד ומכיוון שחשבתי שהחוויה יכולה להיות ממש טובה, וכפי שהתברר, לא טעיתי.

לאחר מספר שבועות קיבלתי הזמנה לשני ימי הכשרה. במהלך יומיים אלו למדתי כיצד עליי להתנהג בריאיון עבודה, מה עליי ללבוש, כיצד לדבר וכן הלאה. פגשתי בימי ההכשרה המון אנשים נחמדים, החל מרכזות התוכנית, דרך האנשים שבאו להרצות בפנינו וכלה בבני הנוער האחרים שהשתתפו.

לאחר ימי ההכשרה, קיבלתי הודעה על כך ששובצתי לעבודה במרכז ההשקעות של בנק דיסקונט באשדוד. זומנתי לריאיון עבודה, חוויה מרגשת מאוד לכשעצמה, מה גם שהייתה זו הפעם הראשונה שלי בסיטואציה זו. במהלך הריאיון שאלו אותי כל מיני שאלות, כגון באיזו כיתה אני, איפה אני גר ו"האם לדעתך תוכל לעבוד מהר וביעילות?" עניתי לכל השאלות והתקבלתי לעבודה!

התרגשתי מאוד כי זו הייתה הפעם הראשונה שעבדתי בחיים, בטח במקום כמו בנק דיסקונט. מהר מאוד החששות שהיו לי נעלמו. ראיתי שהאנשים במקום מאוד נחמדים ונרגעתי. המשימה שלי הייתה להעביר נתונים ממסמכים של לקוחות למחשב. המשימה הזו תוכננה לארבעה שבועות, עבורי ועבור נערה נוספת שהועסקה אחריי, אבל אני סיימתי אותה בתוך שבוע וחצי בלבד! למרבה המזל, הם ראו שאני עובד יותר מהר ממה שהם תכננו והכינו עבודה נוספת עבורי. עבדתי במשך שבועיים שבהם השתדלתי להיות הכי טוב ואנשי הצוות במקום אהבו אותי מאוד. ביום האחרון ניגשה אלי מנהלת המרכז, הודתה לי על עבודתי והגישה לי חבילה של שוקולדים כאות תודה, שמחתי מאוד!

לאחר מספר שבועות, קיבלתי הזמנה לאירוע הסיום, שבו אקבל תעודת השתתפות בתוכנית ואראה את המעסיקים שלי שוב. כמובן שהגעתי לאירוע, קיבלתי את התעודה, פגשתי כמה חברים מימי ההכשרה ונהניתי מאוד!

אני מחכה בקוצר רוח לשנה הבאה!!!!

עדן טהרני

אני עדן, תלמידת כיתה י' בתיכון קריית שרת בחולון. נולדתי עם לקות ראייה שנקראת מיקרופטלמיה, שהיא הפרעה התפתחותית של העין.

אני מאוד אוהבת לשיר והשנה התחלתי ללמוד במגמה למוסיקה, שבה אלמד 10 יח"ל. בנוסף, אני משתתפת במקהלה העירונית הייצוגית של חולון. הופעתי בכנס השנתי של "אופק לילדינו" וגם בקונצרט המוסיקה שהעמותה הפיקה במסגרת תוכנית "חלומות מוסיקליים".

השנה החלטתי להצטרף לתוכנית "עבודה בַּאופק". בעבר עבדתי קצת אצל אבא שלי אבל הרגשתי שהשנה אני רוצה להתנסות בעבודה אחרת. חשבתי שהתוכנית מאפשרת לעבור את חווית העבודה יחד עם עוד בני נוער עם לקות ראייה, כך שכולנו נבין האחד את השני.

לאחר ימי ההכשרה, הגעתי לריאיון עבודה אצל גיא שמחי, מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל. חיכיתי מחוץ לחדר של גיא והייתי ממש במתח – תהיתי אם הוא יהיה נחמד אליי ואם אצליח להביע את עצמי. עד מהרה כל החששות התפוגגו וגיליתי שגיא, שממנו כל כך חששתי, הוא בן אדם מקסים והתקבלתי בזרועות פתוחות. סיפרתי על עצמי והרגשתי שגיא מתפעל ממני ומכישוריי. יצאתי בהרגשה מצוינת! גיא ביקש ממני לקרוא באינטרנט על המרכז לעיוור ולאחר מכן נחשוב ביחד על פרויקט מתאים לתקופת העבודה.

בימים הראשונים לעבודה הייתי אחראית על סיוע לאנשים עם לקות ראייה בנוגע לשימוש בסמארטפונים ובמכשיר מיילסטון (נגן רשמקול). הייתי קצת ביישנית, אבל עם הזמן, הרגשתי נוח יותר ונפתחתי. ימי העבודה עברו לי מהר ונהניתי מאוד!

במהלך תקופת העבודה, שוחחתי פעם נוספת עם גיא ועם איציק בן דוד, אחראי קשרי קהילה, והוצע לי להקים קבוצה של צעירים עם לקות ראייה. חשבתי לעצמי שכנראה הם לא היו מציעים את ההצעה הזו לכל אחד ושזו הזדמנות טובה לעשות שינוי אמיתי. החלטתי לקחת על עצמי את האתגר הזה, כדי שלצעירים בקהילה שלנו יהיה כמה שיותר טוב ונחמד!

הקמתי קבוצת היגוי של צעירים בגילאי 21-15 שכרגע מונה חמישה חברים, ואנו מנסים להגיע לכמה שיותר צעירים. המטרה היא להקים קבוצה חזקה ומגובשת שתוביל שינוי ותהפוך דברים שנראים כלא אפשריים, לאפשריים. למשל, העובדה שאין בצמתים רבים רמזורים מתקתקים, שמאפשרים לאדם עם לקות ראייה להתנייד באופן עצמאי ובביטחון, מפריעה לי מאוד והייתי רוצה להביא לשינוי במצב, כך שיהיה חוק ברור בנושא זה.

בנוסף, אנו רוצים לקיים בקרוב מפגש חברתי ראשון ושואפים להרחיב את הצוות. לסיכום, תוכנית "עבודה בַּאופק" הובילה אותי להקים את הקבוצה הזו ואני מקווה שמכאן אוכל להביא לשינוי אמיתי! אני מזמינה את כל צעירי "אופק" להצטרף אלינו ומודה ל"אופק לילדינו" על ההזדמנות!

אנו רוצים להודות מקרב לב לשותפים ולמעסיקים היקרים אשר התגייסו לטובת הצלחת התוכנית:

* בנק דיסקונט * קבוצת פישמן: קבוצת מבנה, טויס אר אס, הום סנטר * קבוצת הראל ביטוח ופיננסים בישראל * דקלה חברה לביטוח * המרכז לעיוור בישראל * מגדל אור * הספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים * מתנ"ס דקל אשדוד * מתנ"ס רמת ישי * מזכירות היישוב פדואל.

חלומות מוסיקליים

"את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק" – קונצרט "חלומות מוסיקליים" 2015

התוכנית "חלומות מוסיקליים" פועלת בעמותה זו השנה השביעית, ומסייעת לילדים ובני נוער עם לקות ראייה  מרחבי הארץ ללמוד מוסיקה על כל גווניה ולהתנסות בחוויה מוסיקלית מיוחדת.

בשנה האחרונה למדו במסגרת התוכנית כ-40 תלמידים מרחבי הארץ במגוון של כלים ותחומים ובהם: פסנתר, פיתוח קול, גיטרה, כינור, קלרינט, חלילית, קצב ועוד…

השנה בחרנו להתחיל במסורת חדשה ולקיים קונצרט שנתי שיחתום את שנת הפעילות, ובו נוכל להיפגש וליהנות מפירות הלמידה של הילדים המשתתפים בתוכנית.

לאחר הכנות רבות של צוות המוסיקה שלנו ומפגשים ארוכים, שבהם חשבנו על כל הפרטים הקטנים, ערכנו קונצרט מרגש ומקסים בתחילת חודש יוני.

הקונצרט התקיים בבית הספר למוסיקה באוניברסיטת תל אביב. התארחנו ב"אולם טארג" המרשים.

במהלך הקונצרט נהנינו מהופעה מרגשת של בוגרת "כוכב נולד", מורן מזוז, מוסיקאית עם לקות ראייה ששיתפה אותנו בדרך שעברה ועודדה את הילדים לא לוותר על החלומות שלהם.

בהמשך, נהנינו מהקונצרט המרגש שבו הופיעו אחד-עשר ילדים ממשתתפי התוכנית. האזנו לכולם בהנאה והתרגשנו יחד איתם מהמעמד המיוחד.

חתמנו את האירוע בחלוקת תעודות השתתפות לתלמידים ובברכות למורים היקרים שהגיעו עם תלמידיהם מרחבי הארץ.

תודה גדולה לילדים, להורים ולמורים על המאמץ הגדול להגיע ועל החזרות הקדחתניות לקראת ההופעה, לבית הספר למוסיקה באוניברסיטת תל אביב, לקרן "ראות ורעות" ולקרן יוסף וכריסטינה קסירר התומכות בתוכנית, לצוות המוסיקה שמלווה את התוכנית: נילי זיידל, אתי סלומון, דינה קיטרוסקי וגיא ממן, ולתהילה מגנהיים, סטודנטית לעבודה קהילתית, שניצחה על ארגון האירוע.

מצורפות מספר תמונות להנאתכם. להתראות בשנה הבאה!!

מה העניינים- עדכונים מחיי העמותה

כמיטב המסורת, אחת לשנה נפגשים חברי ההנהלה ופעילי העמותה למפגש חשיבה וגיבוש. השנה התמקדנו בניתוח תוצאות סקר המשפחות שערכנו במחצית הראשונה של השנה, כדי לכוון את פעילותנו לצרכים שהעליתם אתם. קינחנו בסדנת שוקולד מתוקה ומהנה ויצאנו עם טעם של עוד.

האימהות הפעילות בצוות "הורה להורה" ממשיכות במרץ במסורת של מפגשים עם אנשי מקצוע מתחומים שונים, במטרה לספר את סיפורן האישי ולחשוף אותם לפעילות העמותה. ב-30.4.15 נפגשנו עם המורים התומכים ממזרח ירושלים. גילה זיידל, יו"ר העמותה, סיפרה את סיפורה האישי ושיתפה את המורים בסיפור הקמת העמותה. אחריה הציגה אושרית כוכבא את התוכניות שלנו. הייתה זו חוויה מיוחדת. חלק מן המורים נחשפו בפעם הראשונה לפעילויותינו.

בנוסף קיימנו מפגש דומה עם מורים תומכים ממחוז מרכז צפוני בכפר סבא. במפגש נכחו מורים ותיקים לצד חדשים. הם שאלו, התעניינו ולמדו על פעילותנו. את המפגש פתחה מיכל אגמון, אימא של גלית, שסיפרה על עצמה ועל גידול ילדה עם עיוורון. לאחר מכן הציגה אפרת בנימין את התוכניות שלנו. המפגש היה מוצלח ואנו מתכוונים להמשיך ולקיים מסורת חשובה זו גם בעתיד.

בחודשים האחרונים קיימנו סדרת מפגשים לאימהות, בשיתוף מרש"ל תל אביב. המפגשים התקיימו אחת לשלושה שבועות ועסקו בעולמות תוכן שונים, לבקשת האימהות. את המפגש האחרון בסדרה, שעסק בקשר בין הורים וילדים, הנחתה הגברת אהובה שרעף, בוגרת מכון אדלר. המפגש היה מעשיר מאוד.

במסגרת שיתוף הפעולה שלנו עם עמותת "מגדל אור – יעדים לצפון" קיימנו מפגש הדרכה להורים בנושא סמארטפונים נגישים. המפגש התקיים ב- 7.6.15 בתל אביב, והמשתתפים למדו על יתרונותיו של הסמארטפון הנגיש, אפליקציות מותאמות, וכן קיבלו טיפים לבחירת טלפון נייד מותאם לילדיהם. אנו תקווה כי מפגש זה יהיה הראשון בסדרת מפגשים להורים בנושאי טכנולוגיה מסייעת.

יומיים לאחר יום ירושלים, כמיטב המסורת זה 15 שנים, נערך בספארי ברמת גן אירוע "גשר של אור" – חגיגת בר ובת מצווה לילדים וילדות עם לקות ראייה ואחיהם. על אף מזג האוויר השרבי, השתתפו באירוע מעל 600 איש. הם נהנו מתוכנית מגוונת ומסיור מותאם בספארי. בתום ההתכנסות החגיגית, כל אחד מהילדים קיבל סל מתנות, ובו גם הדיסק "דברים ששומעים מכאן", שהופק על ידי מוסיקאים עם עיוורון בוגרי העמותה.

ב-14.5.15 הוזמנה גילה לברך באירוע השקת הספר "לא חושך לא אור", שכתב ד"ר איתי הס. ספר זה מציג באופן בהיר מידע רב ומקיף בכל התחומים הנוגעים לתלמידים וסטודנטים עם לקויות ראייה בישראל. הספר ממלא את הצורך הקריטי במידע ונותן מענה לאנשי מקצוע ולמתמחים, לעמותות, למשרדי הממשלה, וכמובן,  להורים, לתלמידים ולסטודנטים עם לקויות ראייה. הספר מציע תוכניות לימודיות-חברתיות עבור תלמידים וסטודנטים, ומביא ממצאים של המחקרים האחרונים  בתחום. אחד  הפרקים  בספר מציג בהרחבה את הפן הרפואי ואת החדשות האחרונות בתחום הטיפול בלקויות הראייה והמעקב אחריהן. ניתן לרכוש ספר חשוב זה דרך אתר האינטרנט של מכון מופת.

ב-2.6.15 ציינו את סיום שנת הפעילות של תוכנית "חלומות מוסיקליים" בקונצרט חגיגי בהשתתפות ילדי התוכנית והזמרת מורן מזוז (ראה כתבה ותמונות בעמ' 7).

איזה כיף להיפגש ביום של חול לטיול מלא חוויות ואטרקציות! משפחות מאזור הצפון השתתפו בטיול מיוחד שנערך במסגרת הרחבת פעילותנו באזור. את הטיול הדריכו באופן מוחשי וחווייתי אורי ואיילה מעמותת לט"ם (לימודי טבע מונגשים). לאחר הכנת בושם מצמחי תבלין וציור בעזרת כורכום ופפריקה, טיילנו בנחל השופט ושכשכנו רגליים במי הנחל.

כנסת ישראל ציינה את "הבליינד דיי", שמטרתו העלאת המודעות לאוכלוסיית אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, ביום דיונים מיוחד שהתקיים ב- 9 ביוני. את היום אירחה ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ולקחו בו חלק ארגונים רבים של הקהילה. במסגרת היום התקיימו דיונים בשמונה ועדות: ועדת החינוך, ועדת הטכנולוגיה והמדע, ועדת הכספים, ועדת הפנים, ועדת הכלכלה, הוועדה לביקורת המדינה, ועדת הרווחה והוועדה לקידום מעמד האישה. נציגי "אופק לילדינו" לקחו חלק בדיונים והעלו את סוגיית הטכנולוגיה המסייעת במערכת החינוך ומגיל הגן. כמה ועדות נדרשו לנושא ועסקו במחסור ב-192 ערכות טכנולוגיה לתלמידים בשנת הלימודים תשע"ו. דיון מעקב יתקיים במושב החורף של ועדת החינוך.

בנוסף לדיונים בוועדות, כלל יום זה פעילויות חווייתיות שונות ובהן חדר חושך בו ביקרו חברי הכנסת ודנו בסוגיות שונות בעיניים עצומות; מתחם טיפולים הוליסטיים שהקימה עמותת פעול"ה; מסלול מכשולים עם כלבי נחייה, שהקים  המרכז הישראלי לכלבי נחייה; תערוכת ציורים של אנשים עם לקות ראייה בשת"פ עם מרש"ל תל אביב ומרש"ל אשדוד. בסופו של היום התקיים דיון במליאת הכנסת בנוכחות שר הרווחה, חיים כץ.

בחודשים האחרונים קיימנו סדנה בת חמישה מפגשים לאחיות של ילדים עם לקויות ראייה, בשיתוף מרש"ל ירושלים. מטרת הסדנה הייתה להפגיש בין הבנות וליצור במה לשיח שלהן על ההתמודדות. הסדנה הייתה מוצלחת ואנו תקווה כי בעתיד נקיים סדנאות דומות באזורים נוספים. תודה לשושי בניטה ומיטל להמן על הנחיית הסדנה.

כנס בנושא תעסוקה לאנשים עם עיוורון ולקות ראייה התקיים במרכז לחינוך משפטי באוניברסיטה העברית, בשיתוף עם המרכז לעיוור בישראל, אופק לילדינו, מגדלאור, משרד הכלכלה והביטוח הלאומי. מטרת הכנס הייתה לחשוף מעסיקים לנושא, תוך מתן מידע על תמיכה ממשלתית במעסיקים משלבים. במהלך הכנס ניתנה במה לעובדים ולמעסיקים, ששיתפו בחוויותיהם, ולפרויקטים מיוחדים למעסיקים. יעל וייס-ריינד, מנכ"לית העמותה, הציגה את התוכנית "עבודה בַּאופק", המכינה נוער עם לקות ראייה לעולם התעסוקה. התוכנית עוררה עניין רב, ובעקבות הכנס, נבדקות אפשרויות לשיתוף פעולה עם ארגונים נוספים כמו גם המוסד לביטוח הלאומי.

הכנס השנתי "סימני דרך" התקיים ב-4.5.15 והתארח במרש"ל תל אביב. פתחנו את הכנס בהענקת אותות הוקרה לאנשים וארגונים הפועלים באופן מעורר השראה למען ילדינו (ראה תמונות אותות הוקרה). מאיה גולדמן נתנה הרצאה מרתקת בשם "תנו לגדול בשקט", שעסקה בציר המורכב שבין מוגנות לבין חופש בגידול ילד עם לקות ראייה. לאחר האסיפה הכללית, שבה נבחרו חברי הוועד המנהל של העמותה, התחלקנו לסדנאות בקבוצות קטנות, על פי בחירת ההורים. בסדנאות הייתה הזדמנות להביע, ללמוד ולשאול. חתמנו את הכנס המוצלח בפאנל "העולם שייך לצעירים", בהשתתפות צעירי העמותה ובוגריה, שפתחו צוהר לעולמם, סיפרו מחוויותיהם בהתבגרות ובבגרות, והשאירו את כולנו עם הרבה תקווה ואופטימיות. אנו מודים מקרב לב למרש"ל תל אביב על אירוח הכנס, וכן לכל מי שתרם להצלחתו.

בסוף חודש יוני נפרדנו מהסטודנטיות לעבודה סוציאלית קהילתית שהיו לחלק מצוות העמותה במסגרת ההכשרה המעשית של לימודיהן. זו ההזדמנות להודות למיטל להמן, אתיה שנל ותהילה מגנהיים על קידום תחומי הליווי הרגשי לילדים, הפעילות בצפון ותוכנית המוסיקה במהלך השנה. מאחלים להן דרך צלחה!

כחלק מהפגישות השוטפות עם רחלי אברמזון, מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, התקיימה ב-6.8.15 פגישה רבת משתתפים ממגוון ארגוני הורים. בפגישה הועלו הבעיות שאיתן מתמודדים תלמידים עם צרכים מיוחדים, החל מהסעות, סייעות, שיבוץ בכיתות, דרך תוכניות לימוד, טכנולוגיה מסייעת וסוגיית השילוב. בחלקו השני של המפגש, הוצגו מסקנות הפיילוט שהופעל בהתאם להמלצות ועדת דורנר. נזכיר כי אחת ההמלצות העיקריות היא שההורים יהיו אלה שיכריעו ויאמרו את המילה האחרונה בשיבוץ ילדם במסגרת חינוכית. כמו כן, התקצוב הוא אישי עבור התלמיד ו"הולך" איתו לכל מסגרת אשר יבחרו הוריו. מכאן הסקנו שיש לערוך חשיבה מחודשת על הדרך שבה ייושמו ההמלצות וללמוד מהניסיון שנצבר במדינות אחרות. הוסכם גם כי קיימת חשיבות למעורבות משמעותית של הארגונים השונים בהמשך התהליך.אנו מקווים שהפגישות ושיתוף הפעולה הרציף עם צוות משרד החינוך ימשיכו להניב פירות ותוצאות בשטח.

צוות אופק לילדינו הגיע לביקור במשכן החדש של גן אלי"ע בירושלים, שהושלם לאחר תקופה ארוכה של תכנון ושיפוצים. במעון החדש ניכרת השקעה רבה ומחשבה בכל הקשור לצורכי הילדים מבחינת נגישות, בטיחות וטיפוח. במעון השיקומי מטופלים פעוטות בני חצי שנה עד 4 שנים, המגיעים מירושלים רבתי, ובהם ילדים בעלי לקות ראייה והתפתחות תקינה וכן ילדים בעלי לקות ראייה עם מוגבלויות נוספות. במעון צוות רב תחומי מסור, ובמהלך שנת הלימודים, יעבדו עם כל ילד על פי צרכיו.  נאחל לפיני וייל המנכ"ל ולצוותו הנפלא שנת לימודים מוצלחת והמשך שיתוף פעולה פורה.

באחר הצהריים קיצי ונעים נפגשו עשרות משפחות העמותה להפנינג חגיגי. כמיטב המסורת, התארחנו במרכז הישראלי לכלבי נחייה בבית עובד, והילדים, אחיהם והוריהם נהנו ממגוון פעילויות ובהן אפיית פיתות, יצירה בחומר, רכיבה על אופני טנדם, מתנפחים וכמובן מההתנסויות עם כלבי הנחייה. השנה חברו אלינו חניכי שבט "אופק" של הצופים ממודיעין-מכבים-רעות שהפעילו את התחנות במסירות ובנועם. קינחנו בהופעה נהדרת של "ישראל והגיטרה", שהגיע להופיע בהתנדבות, ועל כך תודותינו.

בחודש יולי התקיים הכנס הבין לאומי של בית איזי שפירא בתחום המוגבלויות – אחדות ושונות הלכה למעשה. בכנס הציגה גילה זיידל, יו"ר העמותה, את תוצאות קמפיין "אופק לילדינו" להנגשת מערכת החינוך לתלמידים עם לקות ראייה ואת הצלחת העתירה לבג"ץ בדרישה להנגשת ספרי וחומרי לימוד. המצגת "הנגשת החינוך לילדים עם מוגבלות ראייה: כוחו של ארגון הורים" זכתה לעניין רב במסגרת המושב "חשיבה מחודשת על חינוך מיוחד ומשלב", שעסק אף ביישומה של האמנה הבין לאומית בחינוך המשלב ובממצאי יישום מדיניות השילוב בארה"ב ובישראל. דיון נוסף בנושא השילוב בחינוך התקיים במסגרת הפאנל "שילוב כוחות: הורים – מערכת החינוך, המפתח לשילוב בר קיימא", בהנחיית תמי קרישפין מארגון "קשר" ובהשתתפות רחלי אברמזון, מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, ונציגות ארגונים משלבים.

התוכנית "עבודה בַּאופק" – עבודה בחופשת הקיץ לבני נוער – התקיימה זו השנה ה-14! במסגרת התוכנית הועסקו השנה עשרות בני נוער שנהנו מימי הכשרה ומהכנה משמעותית לעולם העבודה. (ראה כתבה בעמ' 9-8)

צוות ההסברה "רואים אחרת" לא נח גם בחופשת הקיץ וקיים שני ימי סדנאות מיוחדים למדריכי תנועת הצופים. במסגרת ימים אלו שמעו המדריכים את סיפורם האישי של הצעירים שלנו, התנסו בפעילויות שונות בכיסוי עיניים, והבינו כי אדם עם עיוורון או לקות ראייה יכול לעשות הכול. ב-2.8.15 חברי הצוות נפגשו לערב גיבוש בירושלים. במהלכו השתתפו בסדנת שוקולד והתמודדו בחידון אינטראקטיבי על אודות השוקולד. חברי הצוות נערכים לשנת הפעילות תשע"ו במלוא המרץ, ומסכמים את שנת הפעילות תשע"ה כהצלחה רבה.
במהלך השנה התקיימו 47 סדנאות הסברה ברחבי הארץ!

בחודש אוגוסט בילו 65 הורים וילדים בנופש מיוחד ומגוון בצפון! למרות החום הכבד, הנופש המקסים בהדרכת אילן ברוש, היה נפלא ומגבש. במהלך ימי הנופש נוצרו חברויות ואחווה רבה בין המשפחות – ותיקות וחדשות, הורים וילדים, אחים ואחיות, וכמובן, כלב הנחייה טוויסט של מאיר. הנופש היה שחרור אמיתי משגרת היום-יום, ובמשך ארבעה ימים ביקרנו במגוון אתרים, מעלייה ברכבל לפסגת החרמון בצפון ועד ביקור בחברת החשמל בחדרה. תודה לכל מי שלקח חלק בארגון הנופש ובהפקתו.